Rozdělení vín podle druhu

Jaká známe vína a jak se rozdělují. Většina z nás vybírá víno podle barvy a příležitosti, při které právě víno pije. Tedy si prostě koupí bílé k dobrému obědu nebo lahvinku perlivého na nějakou oslavu. Zde je rozdělení vín, podle druhu.

Bílé víno

➡️najdi pěkná bílá vína

vyrobeno z bílých, růžových, červených, nebo modrých hroznů révy vinné. Při jeho výrobě se rmut (narušené slupky hroznů) ihned lisují a získává se čistý mošt ke kvašení. Pevné zbytky po lisování se nazývají matoliny .

Růžové víno

➡️najdi osvěžující růžové víno

vyrobeno z modrých hroznů bez nakvašení, u stolních vín šumivých a perlivých vín i ze směsi bílého a červeného vína.

Červené víno

➡️najdi vyzrálé červené víno

vyrobené pouze z modrých hroznů (protože červené barvivo se nachází pouze v těchto odrůdách), a to nakvašením nebo jejich tepelným zpracováním. Při jeho výrobě se rmut nechá několik dní kvasit. Slupky tak zůstávají v kontaktu s kvasící šťávou. Kvašení probíhá delší dobu a za vyšší teploty než u bílého vína. V červeném vínu jsou tak ve vyšší míře třísloviny a také léčivá látka resveratrol (ze slupek i z jadérek), který se vyskytuje i v bílém víně.

Perlivé víno

vyrábí se ze  stolních nebo jakostních vín sycením oxidem uhličitým, musí vykazovat nejméně 9 % objemových celkového obsahu alkoholu a nejméně 7 % objemových skutečného obsahu alkoholu; tlak v lahvi při teplotě 20 °C musí být v rozsahu 0,1 až 0,25 MPa. Vína takto upravená jsou svěží a dobře pitelná. Ve srovnání se šumivými víny je perlivost těchto vín menší.

Šumivé víno

➡️najdi lahodné šumivé víno

jedná se o druh vína, ve kterém je rozpuštěn oxid uhličitý, vznikající při kvašení, kdy se cukr mění na alkohol a oxid uhličitý. Při výrobě ostatních vín oxid uhličitý volně uniká, při výrobě šumivých vín je tomu zabráněno tím, že víno při druhotném kvašení kvasí v uzavřené láhvi.

Rozdělení sektů podle obsahu cukru

brut nature“ – „přírodně tvrdé“: méně než 3 g cukru / litr (cukr nebyl dodán)
extra brut“ – „zvláště tvrdé“: 0 – 8 g cukru / litr
brut“ – „tvrdé“: obsah cukru nižší než 15 g cukru / litr
extra sec“ – „extra dry“: 12 – 20 g cukru / litr
sec“ – „suché“: 17 – 35 g cukru / litr
demi-sec“ – „polosuché“: od 33 – 50 g cukru / litr
doux“ – „sladké“: více než 50 g cukru / litr

Podobné příspěvky